Cate grame reprezinta:
a) 0,25 moli O2 ?
b)2,5 moli MgO ?
c)0,5 moli Na2O ?
d) 0,04 kmoli H2SO4 ?
Este in manualul de clasa a VII-a pagina 68 de pe fondul albastruu (sus) !!!!!
niu=m/M m=M*niu a)M O2=32 M=32*0.25=8 G b) M Mg0=16+24=40 m=40*2.5=10g C)M Na2O= 23+32=55 m=55*0.5=27.5g d) 0.04 kmoli=40 moli M H2SO4=2+32+64=98 m=98*40=3920 g=3.92 kg
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!