👤

Pe un plan inclinat cu inaltimea de 1m a fost ridicat uniform un corp cu masa de 50 kg,efectuind un lucru total de 700J.Randamentul planului inclinat este egal cu:
a-60%
b-70%
c-80%
d-90%
e-alte variante


Răspuns :

Lucrul mecanic util este acumulat sub forma de energie potentiala, deci
Lu=mgh=50*10*1=500J
Lucrul mecanic efectuat este Lc= 700J
Randamentul este:
r=Lu/Lc
r=500/700=0.71=71%
Succes!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari