Răspuns :
2.04%+32.65%=34.69%-> exista si O in formula acidului
100%-34.69%=65.31% oxigen
Daca avem si O in formula,inseamna ca acidul nu poate fi H2S
Verficam acum pentru care din Cei 2 compusi avem procentele date.
-H2SO3
M=2*1+32+16*3=82
82 g H2SO3....2g H...32g S...48 g O
100...................x........y...........z
x=2.43%H
y=39.02%S
z=58.53%O
Procentele nu sunt bune,deci incercam si pentru :
H2SO4
M=2*1+32+16*4=98
98 g H2SO4.....2 gH......32 gS....64 g O
100...................x...........y.............z
x=2.04%H
y=32.65%S
z=65.31%O
Compusul este :H2SO4
100%-34.69%=65.31% oxigen
Daca avem si O in formula,inseamna ca acidul nu poate fi H2S
Verficam acum pentru care din Cei 2 compusi avem procentele date.
-H2SO3
M=2*1+32+16*3=82
82 g H2SO3....2g H...32g S...48 g O
100...................x........y...........z
x=2.43%H
y=39.02%S
z=58.53%O
Procentele nu sunt bune,deci incercam si pentru :
H2SO4
M=2*1+32+16*4=98
98 g H2SO4.....2 gH......32 gS....64 g O
100...................x...........y.............z
x=2.04%H
y=32.65%S
z=65.31%O
Compusul este :H2SO4
100-2,04-32,65=65,31% O
Imparti fiecare procent de element cu masa lui atomica
2,04/1=2,04
32,65/32=1,02
65,31/16=4,08
Imparti fiecare nr obtinut la cel mai mic (1,02) pt a obtine nr de atomi din fiecare element
=>2 at H,1 at S,4 at O => H2SO4 - acidul sulfuric
Imparti fiecare procent de element cu masa lui atomica
2,04/1=2,04
32,65/32=1,02
65,31/16=4,08
Imparti fiecare nr obtinut la cel mai mic (1,02) pt a obtine nr de atomi din fiecare element
=>2 at H,1 at S,4 at O => H2SO4 - acidul sulfuric
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!