👤

Pretul unei biciclete se mareste cu 40%. Dupa un timp bicicleta se scumpeste din nou cu 30% din noul pret,ajungand astfel la pretul de 260 de lei.
a) care a fost pretul initial al bicicletei ?
b)cu ce procent din pretul initial s-a marit pretul bicicletei dupa cele doua scumpiri?


Răspuns :

a) x- pretul initial
dupa prima scumpire
x+([tex] \frac{x}{1} \frac{40}{100 })
x+0,4x=1,4 x
dupa a doua scumpire
1,4x +([tex] \frac{1,4}{1} * \frac{30}{100} [/tex]
1,4x +0,42
1,82x=260
x=260: 1,82 =142,8571428571429 lei


100/100 + 30/100 = 130/100 = 1,3
a) 260 : 1,3 = 200 lei
100/100 + 40/100 = 140/100 = 1,4
200 : 1,4 = 142,86 lei pret initial
b) 260 - 142,86 = 117,14 lei marire de pret
117,14 : 142,86 * 100 = 81,996%
verificare:
142,86 * 81,996% = 117,14 lei

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari