20 g de aliaj Cu-Zn reactioneaza cu o solutie de HCl. Dupa reactie volumul de H2 gazos produs este de 5,6 L. Calculati compozitia procentuala a aliajului.
Cu nu reactioneaza cu HCl numai Zn Zn + 2 HCl ---> ZnCl2 + H2 65 g Zn.......22,4 l H2 x g Zn.........5,6 l H2 x = 16,25 g Zn m cupru = 20-16,25=3,75 g %Cu=masa cupru/masa aliaj * 100 = 3,75/20*100=18,75% %Zn=masa zinc/masa aliaj*100=16,25/20*100=81,25%
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!