👤

Ce cantitate de tetraclorura de carbon contine 27,099 ori 10 la puterea 23 legaturi covalente sigma??

Răspuns :

1mol CCl4 contine  6,023*10²³ molecule CCl4........4*6,023*10²³ legaturi σ
x moliCCl4...................................................................27,099
*10²³ legaturi σ

x=27,099*
10²³/24,092*10²³=1,12 moli CCl4
                                             m=n*M=1,12moli*154g/mol=........






Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari