Răspuns :
Cu semnul "*" notez inmultirea, iar cu semnul "/" notez linia de fractie.
Voi rezolva in ipoteza ca M inseamna concentratie molara.
300 ml = 0,3 litri.
1 cm cub = 1 ml.
Din formula concentratiei molare se determina numarul de moli de NaOH aflati in 0,3 litri solutie 4 M de NaOH..
4 = n/0,3, de unde n = 4*0,3 = 1,2(moli NaOH).
Masa molara a HCl este 1*1 + 1*35,5 = 36,5(g/mol).
Din stoechiometria ecuatiei reactiei chimice, se determina masa de HCl ce reactioneaza cu 1,2 moli NaOH.
NaOH + HCl = NaCl + H2O
Daca 1*1 moli NaOH reactioneaza cu 1*36,5 g HCl
Atunci 1,2 moli NaOH vor reactiona cu y g HCl
y = 1,2*36,5/1 = 43,8(g HCl). Aceasta este masa dizolvata de HCl md. Masa solutiei ms de HCl 37% se determina din formula concentratiei procentuale.
c = 100*md/ms, de unde ms = 100*md/c = 100*43,8/37 = aprox. 118,378(g solutie HCl 37%).
Volumul solutiei(ml)(deci valoarea lui x) de HCl 37% se determina din formula densitatii:
ro = ms/x, de unde x = ms/ro = 118,378/1,118 = aprox. 105,8837 = aprox. 105,884(ml solutie HCl 37%).
Asadar x = aprox. 105,884 ml solutie HCl 37%.
Daca vei face insa altfel aproximarile, valoarea lui x poate fi alta. Verifica raspunsul la problema daca il ai.
Asta este parerea mea.
Voi rezolva in ipoteza ca M inseamna concentratie molara.
300 ml = 0,3 litri.
1 cm cub = 1 ml.
Din formula concentratiei molare se determina numarul de moli de NaOH aflati in 0,3 litri solutie 4 M de NaOH..
4 = n/0,3, de unde n = 4*0,3 = 1,2(moli NaOH).
Masa molara a HCl este 1*1 + 1*35,5 = 36,5(g/mol).
Din stoechiometria ecuatiei reactiei chimice, se determina masa de HCl ce reactioneaza cu 1,2 moli NaOH.
NaOH + HCl = NaCl + H2O
Daca 1*1 moli NaOH reactioneaza cu 1*36,5 g HCl
Atunci 1,2 moli NaOH vor reactiona cu y g HCl
y = 1,2*36,5/1 = 43,8(g HCl). Aceasta este masa dizolvata de HCl md. Masa solutiei ms de HCl 37% se determina din formula concentratiei procentuale.
c = 100*md/ms, de unde ms = 100*md/c = 100*43,8/37 = aprox. 118,378(g solutie HCl 37%).
Volumul solutiei(ml)(deci valoarea lui x) de HCl 37% se determina din formula densitatii:
ro = ms/x, de unde x = ms/ro = 118,378/1,118 = aprox. 105,8837 = aprox. 105,884(ml solutie HCl 37%).
Asadar x = aprox. 105,884 ml solutie HCl 37%.
Daca vei face insa altfel aproximarile, valoarea lui x poate fi alta. Verifica raspunsul la problema daca il ai.
Asta este parerea mea.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!