Doi prieteni pleaca cu bicicletele din localitatile A si B situate la d=44km . Pe toata durata deplasarii , vitezele lor raman constante : v1=16km/hV2=20 km/h
V1 pleaca cu o ora inainte t1=09:00 , pentru a se intalni cu cel de al doilea ciclist la ora t2=10:30 in punctul C .
a) Care este distanta A si C daca cei doi biciclisti ajung la ora fixata in punctul de intalnire?
b) La ce ora a plecat cel de al doilea ciclist?
c) La ce ora a ajuns fiecare acasa daca s-au despartit la ora 12?
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!