👤

Un corp cu masa de 27g este introdus intr-o mensura, nivelul apei ridicandu-se de la 60cm³ la 70cm³. Corpul este apoi suspendat de un resort a carui canstanta elastica este k=100N/m
a) Din ce materiale este facut corpul?
b)Cu car s-a alungit resortul? (g=10N pe kg)
Va rog mult!!!!! :D


Răspuns :

m=27 g=0,027 kg
V=10 cm cub=0,00001 m cub
k=100 N/kg
g=10 N/kg
ρ=?
a)ρ=m/V
ρ=0,027 kg/0,00001 m cub
ρ=2700 kg/m cub=aluminiu
b)Δl=?
Δl=Fe/k
Fe=G
G=m*g
G=0,027 kg*10 N/kg
G=0,27 N
Δl=0,27 N/100 N/kg
Δl=0,0027 m
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari