👤

1.Cati moli din fiecare substanta se gasesc in:10g H2O,20 g NH3 si 10 g HCl?
Cati atomi de H se gasesc in fiecare cantitate de mai sus?
2.Ce substanta are masa unei molecule de 2,988544*10 la puterea -23 g?Care este masa molara a acestei substante?Care dintre substantele alaturate ea?(H2S,H2O,CH4)
3.Dati exemple de substante care corespund formulei XY2.calculati pentru aceste substante masele moleculare relative si molii.
4Se dau elementele X(X=11) si Y(Z=17)
-sa se identifice elementele
-sa se realizeze configuratia electronica
-sa se precizeze caracterul chimic si electrochimic


Răspuns :

1.
-calculezi pe rand masele moleculare ale substantelor;
-aplici relatia n=m/M pentru a afla numarul de moli
2.
1mol de substanta =      M(g)..........................6,023*10²³ molecule
                               2,988544*10 ⁻²³g....................1molecula
                                      M=  2,988544*10 ⁻²³  * 6,023*10²³=18
Subsatnta este H2O
3.
XY2  CO2,SO2, CaCl2, NO2, FeCl2
4.
Sper ca stii sa rezolvi !
                                


Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari