Răspuns :
Din datele de concentratie procentuală se determină mCH3COOH=180g =3 moli
mC2H5OH=368 g=8 moli
scriem ecuația reactiei de esterificare:
CH3COOH+CH3-CH2-OH == CH3COOC2H5+H2O
INITIAL 3MOLI 8 MOLI. - -
CONSUMAT X X - -
ECHILIBRU 3-X 8-X x x
se scrie expresia constantei de echilibru
Kc=x²/(3-x)(8-x)
se obtine ecuatia de gradul doi 3x²-44x+96=0
care are solutiile x1=9 (nu e posibilă) si x2=2 moli acceptabilă
deci la echilibru vom avea 1 mol de acid acetic =60 g in 567 g amestec
deci procentual=60/567=0,1058 sau 10,58%
mC2H5OH=368 g=8 moli
scriem ecuația reactiei de esterificare:
CH3COOH+CH3-CH2-OH == CH3COOC2H5+H2O
INITIAL 3MOLI 8 MOLI. - -
CONSUMAT X X - -
ECHILIBRU 3-X 8-X x x
se scrie expresia constantei de echilibru
Kc=x²/(3-x)(8-x)
se obtine ecuatia de gradul doi 3x²-44x+96=0
care are solutiile x1=9 (nu e posibilă) si x2=2 moli acceptabilă
deci la echilibru vom avea 1 mol de acid acetic =60 g in 567 g amestec
deci procentual=60/567=0,1058 sau 10,58%
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!