Doua corpuri cu masele egale sunt in miscare fata de acelasi sistem de referinta. Vitezele lor sunt v1= 1m/s si v2= 1km/h. Stabiliti care corp are energia cinetica mai mare
1. Energia cinetica 1=m 1 * v1 la patrat /2 Ec2=m2*v2 la patrat /2 2. Ec 1/ Ec 2= m1*v1 la patrat/2*2/m2v2 la patrat=>Ec1/Ec2=v1 la patrat/v2 la patrat= 1/ 0,075=13,3=> Ec1= 13,3 Ec2=>Ec1>Ec2
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!