Răspuns :
1) 104,3 + 2,5 ≥ 102 = 106,8
2) a) 748 - 18,308 = 729,692
b) 729,692 + 18,308 = 748
748 - 729,692 = 18,308
3) 1zi........1004,5tone
2zi........?, cu 300 tone mai mult
in total.....?tone
rezolvare:
a)aflam cite tone sau vindut in prima zi
1004,5+300=1304,5 tone (in a doua zi)
b)aflam cite tone sau vindut in total
1004,5 + 1304,5 = 2309 tone (s-a vindut in ambele zile)
Raspuns: in ambele zile s-a vindut 2309 tone de ciment
4) 368,4 : 10 + 0,48 X 100 - 0,8 = 84,04
1. 368,4 : 10 = 36,84
2. 0,48 X 100 = 48
3. 36,84 + 48 = 84,84
4. 84,84 - 0,8 = 84,04
5) 1kg.........12,4 lei
8,5kg......x lei
rezolvare:
a) alcatuim proportia:
1kg ÷ 8,5kg =12,4 lei ÷ x lei
8,5 X 12,4 ÷ 1 = 105,4 lei
Raspuns: 8,5 kilograme costa 105,4 lei
2) a) 748 - 18,308 = 729,692
b) 729,692 + 18,308 = 748
748 - 729,692 = 18,308
3) 1zi........1004,5tone
2zi........?, cu 300 tone mai mult
in total.....?tone
rezolvare:
a)aflam cite tone sau vindut in prima zi
1004,5+300=1304,5 tone (in a doua zi)
b)aflam cite tone sau vindut in total
1004,5 + 1304,5 = 2309 tone (s-a vindut in ambele zile)
Raspuns: in ambele zile s-a vindut 2309 tone de ciment
4) 368,4 : 10 + 0,48 X 100 - 0,8 = 84,04
1. 368,4 : 10 = 36,84
2. 0,48 X 100 = 48
3. 36,84 + 48 = 84,84
4. 84,84 - 0,8 = 84,04
5) 1kg.........12,4 lei
8,5kg......x lei
rezolvare:
a) alcatuim proportia:
1kg ÷ 8,5kg =12,4 lei ÷ x lei
8,5 X 12,4 ÷ 1 = 105,4 lei
Raspuns: 8,5 kilograme costa 105,4 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!