Un reostat este confecţionat dintr-un fir de constantan cu lungimea de 50 m şi aria secţiunii transversale de 1 mm(mm la puterea a doua).Determinaţi intensitatea curentului care circulă prin reostat dacă tensiunea la bornele lui este de 50 V?(Se va considera p=1,7x10 la puterea -8 ohm x metru)
R=ρL/S ρCu=1,7×10⁻⁸Ωm este rezistivitatea cuprului! ρCtn=49×10⁻⁸Ωm aceasta este corecta pentru constantan! S=1mm²=10⁻⁶m² L=50m U=50V R=49×10⁻⁸×50/10⁻⁶=24,5Ω. I=U/R=U/(ρL/S) I=50/24,5 I=2,04A
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!