Răspuns :
R=ρL/S ⇒L/S=R/ρ
Pentru cupru se ia
ρ=1,724×10⁻⁸Ωm=0,01724×10⁻⁶
R=1Ω
m=20g=2×10⁻²kg
V=SL=m/d, unde d=densitatea cuprului
d=8900kg/m³
SL=2×10⁻²/8960
L/S=1/(1,7×10⁻⁸) ⇒S=L×1,7×10⁻⁸
Inlocuim mai sus
L(L×1,7×10⁻⁸)=2×10⁻²/8900
L²=(2×10⁻²/8900)/(1,7×10⁻⁸)
L²=132
L=11,5m
S=L×1,7×10⁻⁸=11,5×1,7×10⁻⁸=19,55×10⁻⁸m²=0,1955mm²≈0,2mm²
Pentru cupru se ia
ρ=1,724×10⁻⁸Ωm=0,01724×10⁻⁶
R=1Ω
m=20g=2×10⁻²kg
V=SL=m/d, unde d=densitatea cuprului
d=8900kg/m³
SL=2×10⁻²/8960
L/S=1/(1,7×10⁻⁸) ⇒S=L×1,7×10⁻⁸
Inlocuim mai sus
L(L×1,7×10⁻⁸)=2×10⁻²/8900
L²=(2×10⁻²/8900)/(1,7×10⁻⁸)
L²=132
L=11,5m
S=L×1,7×10⁻⁸=11,5×1,7×10⁻⁸=19,55×10⁻⁸m²=0,1955mm²≈0,2mm²
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!