Răspuns :
a) C1=md*100/ms, md =c1*ms/*100 =10*200/100=20g HNO 3
b) ms =md *100/c=20*100/8=250 g, m apă =250-200=50g
ms=200g
c=10%
md=ms*c/100=200*10/100=20g HNO3
ms1=ms+mH2O=200+mH2O
md1=md=20 g
c1=8%
ms1=md1*100/8= 250 g
200g+mH2O=250 g ==>
mH2O=250g-200g=50g
c=10%
md=ms*c/100=200*10/100=20g HNO3
ms1=ms+mH2O=200+mH2O
md1=md=20 g
c1=8%
ms1=md1*100/8= 250 g
200g+mH2O=250 g ==>
mH2O=250g-200g=50g
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!