Pretul unei biciclete se mareste cu 20%. Dupa un timp se scumpeste din nou cu 10%, ajungand la pretul de 264 lei. a) Care a fost pretul initial? b) Cu ce procent din pretul initial s-a marit pretul bicicletei dupa cele doua scumpiri?
a-pret initial a+20/100 *a=b se simplifica si ramane a+a/5=240 b+10/100*b=264 se simplifica si ramane b+b/10=264 se amplifica primul b cu 10 10b+b totul pe 10=264 11b=2640 b=240
a+a/5=240 amplifici pe primul a cu 5 6a=1200 a=200 pretul initial
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!