Puteti sa ma ajutati cu rezolvarea acestei probleme? : Andrei are la dispozitie un resort cu constanta elastica k =10 N/m, de care trebuie sa aterne o lustra de 1,5 kg. Cand a montat lustra a constatat ca... .Voi stiti ce a constatat el?
Multumesc!
k=10 N/m m=1,5 kg Δl=F/k g=10 N/kg F=G G=m*g G=1,5 kg*10 N/kg G=15 N F=15 N Δl=15 N/10 N/m Δl=1,5 m. Raspuns: Andrei a constatat ca deformatia, alungirea resortului, este egala cu masa acestuia, adica Δl=m, 1,5 m=1,5 kg.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!