Răspuns :
2NaCl+2H2O--------.2NaOH+Cl2 +H2
C: H⁺ +e ------> H 2H--->H2 (reducere , agent oxidant, catodul este reducator)
A: Cl¯- e ----->Cl 2Cl--->Cl2 (oxidare, agent reducator ;anodul este oxidant) Na⁺ +OH¯------->NaOH
H2+Cl2---2HCl
2moli NaCl.....................2moli HCl
683,76moli................x=683,76 moli HCl ( n=m/M)===>
mHCl=24957,26 gHCl
η=mp*100/mt ==> mp=mt*η/100=24957,26*80/100=19965,8 g
sau 547 moli HCl
1l sol HCl............1,5moli
y.........................547 moli y=364,6 l sol HCl
C: H⁺ +e ------> H 2H--->H2 (reducere , agent oxidant, catodul este reducator)
A: Cl¯- e ----->Cl 2Cl--->Cl2 (oxidare, agent reducator ;anodul este oxidant) Na⁺ +OH¯------->NaOH
H2+Cl2---2HCl
2moli NaCl.....................2moli HCl
683,76moli................x=683,76 moli HCl ( n=m/M)===>
mHCl=24957,26 gHCl
η=mp*100/mt ==> mp=mt*η/100=24957,26*80/100=19965,8 g
sau 547 moli HCl
1l sol HCl............1,5moli
y.........................547 moli y=364,6 l sol HCl
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!