1.a) Vtotal=V2-V1
Vtotal=70cm³-60cm³
Vtotal=10cm³=0.01dm³=0.00001m³
m=27g=0.027kg
densitatea=m/V=0.027Kg/0.00001m³=2700Kg/m³
b) G=m·g=0.027Kg·10N/Kg=0.27N
G=Fe⇒Fe=0.27N
⇒Δl=Fe/K=0.27N/100N/m=0.0027m=2.7mm
2.Fe=K·Δl
Fe=500N/m·0.0098m=4.9N
Fe=G⇒G=4,9N
G=m·g
m=G/g=4,9N/10N/Kg=0.49Kg
m unei alune=0.49Kg/20=0.0245Kg=24.5g