Răspuns :
Cand corpul este la inaltimea initiala h=10m sistemul are energie potentiala initiala Epi=m*g*h
Epi=1*10*10=100J considerand ca g=10N/kg
Cand trece pe la inaltimea de h1=8,2m Sistemul are atat energie cinetica Ec=m*v²/2, cat si potentiala Ep=m*g*h1.
Conform legii consarvarii energiei mecanica
Epi=Ec+Ep adica
m*g*h=m*v²/2+m*g*h1.
Dupa ce simplifici cu m scoti valoarea vitezei la trecerea corpului pe la inaltimea h1.
Observatie, aceasta viteza nu depinde de masa corpului.
Sa stii ca se poate rezolva problema si aplicand legile de miscare in miscarea rectilinie uniform variata fara viteza initiala!
Succes!.
Epi=1*10*10=100J considerand ca g=10N/kg
Cand trece pe la inaltimea de h1=8,2m Sistemul are atat energie cinetica Ec=m*v²/2, cat si potentiala Ep=m*g*h1.
Conform legii consarvarii energiei mecanica
Epi=Ec+Ep adica
m*g*h=m*v²/2+m*g*h1.
Dupa ce simplifici cu m scoti valoarea vitezei la trecerea corpului pe la inaltimea h1.
Observatie, aceasta viteza nu depinde de masa corpului.
Sa stii ca se poate rezolva problema si aplicand legile de miscare in miscarea rectilinie uniform variata fara viteza initiala!
Succes!.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!