👤

O solutie de acid azotic contine 15,56 la suta Azot.Care este concentratia procentuala a solutiei , va rog ajutatima repede

Răspuns :

consideri masa solutiei =100g in care exista x g substanta dizolvata si y g apa
63g HNO3......14g N
x g HNO3.......15,56g N  ==:> x=70g HNO3
deoarece am considerat initial ms=100  C%=70% HNO3