👤

Care este concentratia molara a unei solutii care contine 56 mg de KOH intr-un volum de 10 ml de solutie?


Răspuns :

cM=masa KOH/(masa molara KOH * volumul)
cM=56*10 la -3/(10*10 la -3 * 56)=>cM=1/10=0,1 moli/litru
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari