👤

Un minereu contine 15% calcopirita. Ce cantitate de minereu este necesara si ce cantitate de solutie de acid sulfuric 49% se consuma pentru a obtine 110 kg sulfat de cupru?
Help,please!!


Răspuns :

2 CuFeS2 + 18 H2SO4 = 2 CuSO4 + Fe2(SO4)3 + 17 SO2 + 18 H2O
2 kmoli          18kmoli          2*160kg
x                        y                    110kg
x=0,68kmoliCuFeS2
y=6,18kmoli H2SO4 ==.> mH2So4=6,18kmoli*98Kg/kmol=........(md)
                                           msH2SO4=md*100/c=.......
transformi x kmoli in kg inmultind cu MCuFeS2 care este184 si ===> m calcopirita
m minereu= mcalcopi*100/15=....kg


Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari