👤

Determinati nr. de moli existenți in:
4g Co2
25g CaCO3


Răspuns :

Cu semnul "*" notez inmultirea, iar cu semnul "/" notez linia de fractie.

Masa molara a CO2 este 1*12 + 2*16 = 44(g/mol).

Daca 44 g CO2 corespund la 1 mol CO2
Atunci 4 g CO2 vor corespunde la x moli CO2

x = 4*1/44 = aprox. 0,09(moli CO2).

Masa molara a CaCO3 este 1*40 + 1*12 + 3*16 = 100(g/mol).

Daca 100 g CaCO3 corespund la 1 mol CaCO3
Atunci 25 g CaCO3 vor corespunde la y moli CaCO3

y = 25*1/100 = 0,25(moli CaCO3).
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari