👤

o lustra cu mas m=5kg este sustinuta de un fir cu masa neglijabila.ce directie are firul?ce valoare are tensiunea in fir?

Răspuns :

lustra este in echilibru mecanic,inseamna G=T unde G=mg G=5.10=50N,deci tensiunea din fir are 50N