👤

viteza unui vapor care merge in sensul curentului de apa este de 16km/h, iar impotriva curentului este de 12 km/h. aflati viteza curentului de apa, viteza vaporului?

Răspuns :

Daca merge in directia curentului de apa, are 16km, iar daca in sensul opus are 12km. Adica diferenta este de 4km, inseamna ca viteza curentului este de 2km/h iar viteza Vaporului, 14km/h
față de un reper de pe mal vaporul se mișcă :
în sensul apei :  V1 = V+Va = 16km/h
în sens contrar: V2 =V - Va  = 12km/h
2V = 28    V =14km/h = viteza vaporului
Va = 16- 12 = 4km/h = viteza apei

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari