Na2CO3 + H2SO4 ---> Na2SO4 + H2O + CO2 106 g Na2SO4......22,4 l CO2 100 g Na2SO4..........x x = 21,13208 litri masa molara Na2CO3 = 2*23+12+3*16=106 g/mol Stii ca in cond normale 1 mol de orice substanta cantareste 22,4 litri
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!