Un corp cu masa m=360 g este atarnat de un resort elastic pe care il alungeste cu Δl=6 cm.Considerand acceleratia gravitationala g=10 N/kg,calculati constanta elastica a resortului elastic.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!