👤

Puteti sa ma ajutati la o problema la fizica?
Daca la un element galvanic se conecteaza un consumator cu rezistenta R1=7 ohmi, ampermetrul indica intensitatea I1=0.14A.Daca se conecteaza alt consumator cu rezistenta R2=4 ohmi, atunci intensitatea curentului de circuit I2=0.02 A.
Determina tensiunea electromotoare a elementului galvanic.


Răspuns :

Raspunsul este in anexa.
Vezi imaginea ANDREIKZRO
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari