Un gospodar patreaza benzina intr-un butoi de plastic. Afland ca este periculos sa tii produse petroliere in astfel de vase, s-a hotarat sa mute benzina intr-o canistra metalica de 20 l. El cantareste butoiul cu benzina si gaseste 31 kg. Stie ca butoiul hol are 6,5 kg. Cunoscand densitatea benzinei p= 800kg / m cub, la ce concluzie ajunge gospodarul?
V1=20 l=20 dm³=0,02 m³ m1=6,5 kg m2=31 kg ρ=800 kg/m³ V2=? m3=? V2=m2/ρ V2=31 kg/800 kg/m³ V2=0,03875 m³=38,75 dm³=38,75 l Raspuns: Gospodarul a constatat ca volumul butoiului cu tot cu benzina, este mic.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!