👤

Pretul unei motociclete a fost redus de 2 ori : prima data cu 25% iar a doua cu 15%. Care a fost pretul initial , daca acum costa 1020 lei ? (ajutati-ma va rog cu rezolvare)

Răspuns :

pretul initial : P
dupa prima reducere : P1 = P - 25% ·P = P - 0,25P = 0,75P
dupa a doua reducere: P2 = P1 - 15% ·P1 = 0,85P1 = 0,85·0,75P= 0,6375P
0,6375P = 1020      P = 1600 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari