1)Dintr-un depozit in care erau 1445.6 tone mere sau vindut in prima saptamina 304.4 tone mere , iar in a doua saptamina cu 105tone mai mult . Cite tone de mere au ramas in depozit ? 2) Pentru a hrani puii cu insecte ,rindunica trebuie sa zboare zilnic 18 ore . Citi km face rindunica zilnic , daca viteza de zbor a rindunicii este de 55.2 km/h. 3) un kg de bomoane costa 43.5 lei , iar un kg de banane-16.5 lei. Au fost procurate cite 2 kg de fiecare fel . Cit costa toata cumparatura ? Rezolvati problema prin doua metode . 4) o familie tinara a procurat o masa si 10 scaune ,platind pentru tot 2000 lei.Cit costa n scaun , daca o masa costa 435,5 lei ? 5) Din cei 235.8 lei mama a cumparat 2 kg de cartofi la pretul de 4.5 pentru un kg,3 kg de mere la pretul de 8.25 lei pentru un kg si o papusa pentru Danuta cu 102 lei.Citi lei au mai ramas dupa efectuarea cumparaturilor ? 6) Pentru 6 manuale si 10 caiete sa platit 205.5 lei , iar pentru 8 manuale si 5 caiete sa platit 219.5 lei .Ct costa un manual si cit costa un caiet ?
1445.6-304.4=1141.2(mere s-au vandut in prima saptamana) 1141.2+105=1246.2(mere s-au vandut in a doua saptamana) 1246.2-1141.2=105(mere au mai ramas in depozit)
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!