Răspuns :
Cu semnul "*" notez inmultirea, iar cu semnul "/" notez linia de fractie.
Se aplica ecuatia de stare a gazelor perfecte: pV = nRT,
unde numarul de moli este n = m/M.
Deci pV = (m/M)*RT, deci pVM = mRT, de unde
M = mRT/pV.
Se cunosc:
m = 86 g;
R = 0,082 l*atm/(K*mol);
T = 25 + 273 = 298(K). Aici am folosit relatia T(K) = t(in grade Celsius) + 273;
p = 3 atm;
V = 5 litri.
Inlocuind valorile numerice in relatia (1) se obtine:
M = 86*0,082*298/(3*5) = aprox. 140,099 = aprox. 140.
Deci masa moleculara(molara) a substantei in cauza este aprox. 140 g/mol.
Asta este parerea mea.
Se aplica ecuatia de stare a gazelor perfecte: pV = nRT,
unde numarul de moli este n = m/M.
Deci pV = (m/M)*RT, deci pVM = mRT, de unde
M = mRT/pV.
Se cunosc:
m = 86 g;
R = 0,082 l*atm/(K*mol);
T = 25 + 273 = 298(K). Aici am folosit relatia T(K) = t(in grade Celsius) + 273;
p = 3 atm;
V = 5 litri.
Inlocuind valorile numerice in relatia (1) se obtine:
M = 86*0,082*298/(3*5) = aprox. 140,099 = aprox. 140.
Deci masa moleculara(molara) a substantei in cauza este aprox. 140 g/mol.
Asta este parerea mea.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!