👤

Masa unei alchine supusa arderii este 31, 25% din masa oxigenului stoichiometric necesar. Se cere formula de structura a alchinei:
A.1 propina
B.acetilena


Răspuns :

Cu semnul "*" notez inmultirea, iar cu semnul "/" notez linia de fractie.

Notez alchina CnH2n-2.
Masa ei molara este n*12 + (2n - 2)*1 = (14n - 2)(g/mol).

Masa molara a O2 este 2*16 = 32(g/mol).

Notez cu x - masa de alchina in g ce reactioneaza stoechiometric cu masa y g O2.

Deci putem scrie o prima relatie: x = 31,25y/100, sau

x = 0,3125y                            (1)

Ecuatia reactiei de ardere este:

CnH2n-2 + [(3n - 1)/2]O2  -->  nCO2  +  (n - 1)H2O  +  energie

Am scris ca rezulta si energie. Tu scrie ecuatia generala a reactiei asa cum ati invatat la clasa.

Daca 1*(14n - 2) g alchina reactioneaza cu [(3n - 1)/2]*32 g O2
Atunci x g alchina vor reactiona cu y g O2

x = (14n - 2)y/[(3n - 1)/2]*32 = (14n - 2)y/[16(3n - 1)] = (7n - 1)y/[8(3n - 1)] = (7n - 1)y/(24n - 8)(g alchina)

Deci a doua relatie este x = (7n - 1)y/(24n - 8)                      (2)               

Egaland relatiile (1) si (2), gasim pe n.


0,3125y = (7n - 1)y/(24n - 8)

Impartim ambii membri cu y:

0,3125 = (7n - 1))/(24n - 8)

0,3125(24n - 8) = 7n -1

7,5n - 2,5 = 7n - 1

0,5n = 1,5, de unde n = 3.

Deci n = 3, iar alchina este C3H4(propina).

Propina nu are izomeri de pozitie, deci nu putem vorbi de 1 - propina sau 2 - propina. Vorbim despre propina pur si simplu.

Deci varianta corecta de raspuns ar fi A, cu specificarea ca este vorba despre propina. Intreaba profesorul de chimie sa vezi daca e adevarata afirmatia mea.

Asta este parerea mea.



Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari