Răspuns :
daca 1kg costa 3 lei si cumpara 8 kg,cheltuie
8x3=24 lei
Daca kg costa 4 lei,poate cumpara
24:4=6 kg
8x3=24 lei
Daca kg costa 4 lei,poate cumpara
24:4=6 kg
1kg ...................3 lei
8kg....................x
x=8/3 supra 1
x=24 lei
1 kg .................4 lei
x ......................24 lei
___________________
x=24x1:4
x=6 kg
8kg....................x
x=8/3 supra 1
x=24 lei
1 kg .................4 lei
x ......................24 lei
___________________
x=24x1:4
x=6 kg
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!