👤

daca 1 kg de prune costa 3 lei,atunci o gospodina poate cumpara 8 kg de prune. Cate kg de prune poate cumpara cu aceeasi suma,daca 1 kg de prune costa 4 lei?

Răspuns :

daca 1kg costa 3 lei si cumpara 8 kg,cheltuie
8x3=24 lei
Daca kg costa 4 lei,poate cumpara
24:4=6 kg
1kg ...................3 lei
8kg....................x
x=8/3 supra 1
x=24 lei

1 kg .................4 lei
x ......................24 lei
___________________
x=24x1:4
x=6 kg