👤

calculeaza masa solutiei care poate fi pregatita din 500 g de substanta daca partea de masa a substantei dizolvate este egala cu:a) 10%

Răspuns :

c=mdx100/ms
c=concentratie
md=masa de dizolvat
ms=masa solutiei

10/100=500x100/ms
10ms=500
ms=500/10
ms=50g
Vezi imaginea GABRIELAGABITZA