👤

Ce masa de sare trebuie adaugata la 12 kg solutie de 2% pentru a obtine o solutie de 5%?

Răspuns :

Cu semnul "*" notez inmultirea, iar cu semnul "/" notez linia de fractie.

Determinam masa dizolvata de sare din solutia initiala.
c1 = 2%; ms1 = 12 kg solutie de sare 2%;

c1 = 100*md1/ms1, de unde md1 = c1*ms1/100 = 2*12/100 = 0,24(kg sare).

Notam cu x - masa(kg) de sare ce se adauga.

Masa dizolvata de sare in solutia obtinuta este md = (0,24 + x)(kg sare), iar masa solutiei obtinute este ms =  (12 + x)(kg solutie de sare 5%).

Deci putem scrie:

c = 100*md/ms.

5 = 100(0,24 + x)/(12 + x)

5(12 + x) = 100(0,24 + x)

60 + 5x = 24 + 100x

95x = 36, de unde x = aprox. 0,378947(kg sare) = aprox. 378,947(g sare).

Asta este parerea mea.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari