Răspuns :
Salutare!
Ne amintim formula:
[tex]\boxed{v=\frac{d}{t}}[/tex], unde:
- v = viteza
- d = distanța
- t = timpul
Am notat numărul de ore în care este parcursă distanța cu 60 km/h cu [tex]\displaystyle{x}[/tex] (necunoscuta problemei). Ne putem folosi de regula de trei simplă pentru a afla această valoare.
80 km/h .............. 6 ore
60 km/h .............. [tex]\displaystyle{x}[/tex] ore
Observăm că cele două mărimi sunt invers proporționale. Ce înseamnă asta? Cu cât viteza este mai mică, cu atât ne va lua mai mult timp să parcurgem distanța.
80 × 6 = 60 × [tex]\displaystyle{x}[/tex]
480 = 60 × [tex]\displaystyle{x}[/tex]
[tex]\displaystyle{x}[/tex] = 480 ÷ 60
[tex]\boxed{x=8}[/tex]
Răspuns:
Mergând cu viteza de 60 km/h, automobilul va parcurge distanța în 8 ore.
- Lumberjack25
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!