Răspuns :
a)
Aplicam legea conservarii impulsului in ciocnirea plastica.
m*v=(M+m)V
undee V este viteza sistemului dupa impact.
V=m*v/(M+m)=0,01*300/1,01=3/1,01
Inaltimea maxima se poate afla in doua moduri:
- ori scriem legea conservarii energiei Ec=Ep
(M+m)V²/2=(M+m)gh si scoatem h
- ori screm legea vitezei in miscarea incetinita din care scoatem h=√V²/2g.
b)
Scriem legea conservarii energiei in ciocnirea plastica
Ei=Ef+Q
Q=Ei-Ef
Ei si Ef sunt energii cinetice
m*v²/2-(M+m)*V²/2=Q
m=0,01kg
v=300m/s
M=1kg
Inlocuiesti si calculezi! Vei obtine Q in J
Succes!
Aplicam legea conservarii impulsului in ciocnirea plastica.
m*v=(M+m)V
undee V este viteza sistemului dupa impact.
V=m*v/(M+m)=0,01*300/1,01=3/1,01
Inaltimea maxima se poate afla in doua moduri:
- ori scriem legea conservarii energiei Ec=Ep
(M+m)V²/2=(M+m)gh si scoatem h
- ori screm legea vitezei in miscarea incetinita din care scoatem h=√V²/2g.
b)
Scriem legea conservarii energiei in ciocnirea plastica
Ei=Ef+Q
Q=Ei-Ef
Ei si Ef sunt energii cinetice
m*v²/2-(M+m)*V²/2=Q
m=0,01kg
v=300m/s
M=1kg
Inlocuiesti si calculezi! Vei obtine Q in J
Succes!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!