👤

Calculeaza  partea  de masa  de hidroxid  de calciu  Ca(OH)2 in lapte de var  daca pentru a pregatti aces amestec  au fost luate  560g  de CO si 2240ml de apa

Răspuns :

CaO + H2O ---> Ca(OH)2
56 g CaO........74 g Ca(OH)2
560 g CaO................x g Ca(OH)2             x = 740 g Ca(OH)2
74 g Ca(OH)2.........22,4 l H2O
y g Ca(OH)2..........2,24 l H2O          y = 7,4 g Ca(OH)2
masa Ca(OH)2 = x+y=740+7,4=747,4 g hidroxid
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari