👤

Un corp are volumul V=20 cm³ si se agata,pe rand,de doua resoturi suspendate.Primul are constanta elastica k1=44,5 N/m si se alungeste cu Δl1=4 cm,iar al doilea are constanta elastica necunoscuta si se alungeste cu Δl2=5 cm.Se cere:
a)constanta elastica a celui de-al doilea resort;
b)sa stabiliti din ce material este facut corpul.
Se considera g=10N/kg.


Răspuns :

V=20 cm³=0,00002 m³
k1=44,5 N/m
Δl1=4 cm=0,04 m
Δl2=5 cm=0,05 m
g=10 N/kg
k2=?
ρ=?
k2=F/Δl2
F=k1·Δl1
F=44,5 N/m·0,04 m
F=1,78 N
k2=1,78 N/0,05 m
k2=35,6 N/m
ρ=m/V
m=G/g
G=F
G=1,78 N
m=1,78 N/10 N/kg
m=0,178 kg
ρ=0,178 kg/0,00002 m³
ρ=8900 kg/m³=Nichel.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari