fizica-clasa 7a.AJUTORRRRRR
un corp cade liver de la inaltimea h=50m. calculati
a)energia mecanica in punctul intial
b)energia mecanic pe sol
c)viteza ci care corpul atinge solul
Se cunosc : m(masa)=2 kg
g(forta gravitationala)=10N/kg
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!