Răspuns :
In cursul reactiilor chimice ,masa produsilor de reactie trebuie sa fie egala cu masa reactantilor.Legea arata faptul ca intr-o reactie chimica nu se creeaza si nu dispar atomi,ci ei si ,,rearanjeaza,,formula compusilor noi.EX: Fe+2HCI→H2 FeCI2+H2
Legea conservarii masei consta in obtinerea aceleiasi mase la produsi de reactie ca si la reactanti.Calculezi masele molare pt fiecare component al reactiei
NaOH:23+16+1=40g/mol
HCl:1+35,5=36.5 g/mol in total la reactanti = 40+36,5=76,5 g
NaCl:23+35,5=58,5 g/mol
H2O:2+16=18 g/mol in total la produsi = 58,5 + 18 = 76,5 g
In concluzie atat in dreapta cat si in stanga avem aceeasi masa deci se conserva masa.
NaOH:23+16+1=40g/mol
HCl:1+35,5=36.5 g/mol in total la reactanti = 40+36,5=76,5 g
NaCl:23+35,5=58,5 g/mol
H2O:2+16=18 g/mol in total la produsi = 58,5 + 18 = 76,5 g
In concluzie atat in dreapta cat si in stanga avem aceeasi masa deci se conserva masa.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!