Tata a procurat 16 kg de mere la pretul de 15 lei kilogroamul si a primit 10 lei rest . Cu ce bancnote a pitut achita cumparature? Gaseste mai multe posibilitati
15·16=240 lei achitati 240+10=250 lei a luat tata Se putea achita cu bancnote de 10 lei(24 bancnote) cu de 5 lei(48 bancnote) cu de 1 leu sigur(240 bancnote) si cu amestecuri de bancnote:1 de 200 lei si 2 de 20lei etc.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!