Răspuns :
cât s-a consumat a doua zi?
jumătate din 400l înseamnă
400 : 2 = 200l consumați a doua zi
cât s-a consumat a treia zi?
400l + 200l= 600l
cât s-a consumat în cele trei zile?
400l + 200l +600l = 1200 l lapte
1hl = 100l
12hl =1200l
jumătate din 400l înseamnă
400 : 2 = 200l consumați a doua zi
cât s-a consumat a treia zi?
400l + 200l= 600l
cât s-a consumat în cele trei zile?
400l + 200l +600l = 1200 l lapte
1hl = 100l
12hl =1200l
1/2 din 400 l=400:2x1=200 litri a doua zi, 400 l+200 l=600 litri 400 l=200 l+600 l=1200 l =12 hl
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!