👤

Un kilogram de bomboane costa 31,2lei. Cit vor costa 2,5 kilograme de astfel de bomboane?

Răspuns :

1kg........................31,2 lei
2,5kg.........................x
x=2,5x31,2 supra 1
x=78 lei
1kg=31,2lei. 2kg=31,2*2+31,2:2=62,4+15,6=78lei