👤

Un fir conductor are rezistenta R=30Ω.Firul se taie in 3 parti egale.Rezistenta fiecareia dintre cele 3 bucati este...
a)R=10Ω
b)cu 33,3% mai mica decat rezistenta firului initial
c)cu 66,6% mai mica decat rezistenta firului initial


Răspuns :

Taind firul in 3 parti egale se obtin 3 portiuni ce pot fi considerate 3 rezistoare care, inainte de taiere erau legate unul dupa altul, deci in serie. Fie rezistenta unuia R1. Rezistenta lor serie totala este data de relatia
R=R1+R1+R1=3R1
Dar stim ca R=30Ω, Deci 3R1=R=30  ⇒R1=30/3=10Ω
Deci  a) Corect!
b)Cu 33,3% mai mic inseamna:
R1=R-33,3R/100=(100R-33,3R)/100=66,3R/100=66,6×30/100≈20Ω  Deci am obtinut  R1=20Ω≠10Ω. Deci b) gresit!
C) corect Se face la fel R1=R-66,6R/100=10Ω  Deci corect!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari