👤

1. Sa se calculeze distanta Pamant-Soare, stiind ca lumina parcurge aceasta distanta in 500 secunde.
2. In cat timp lumina strabate distanta Pamant-Luna si inapoi daca acesta distanta este 384000 km


Răspuns :

1) Se da: 
    tp-s = 500s
    v = c = 300000km/s
    dp-s - ?
                                         Rez:
               v = dp-s / tp-s ⇒ dp-s = v * tp-s = 300000km/s *500s = 150.000.000km
               R/S: dp-s = 150.000.000km
2) Se da:
    dp-l = 384000km
    v = c = 300000km/s
    tp-l - ?
                                    Rez:
               v = dp-l / tp-l ⇒ tp-l = dp-l / v = 384000km / 300000km/s = 1,28s
               R/S: tp-l = 1,28s

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari