a) 1mol O2..............32g
1 pe 4=0,25
0,25 moli...........x grame
x=0,25*32=8 grame
b) 1 mol MgO...............40 g
2,5 moli................x grame
x=2,5*40=100 grame
c)1mol................62g
0,5 moli...........x
x=0,5*62=31
d) 1 mol........98
0,04 kml..........3,92